Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Śluza Michałowo

Pętla Żuławska - Śluzy
  • Śluzy


Śluza Michałowo

Śluza w Michałowie to ostatnia (czwarta) śluza kaskady Nogatu płynąc od strony Wisły, zlokalizowana jest na 38+600 km. rzeki Nogat., została wybudowana w latach 1912 – 1915 w ramach projektu tzw. kanalizacji Nogatu.  Projekt kanalizacji Nogatu zakładał przystosowanie rzeki Nogat do żeglugi dla statków o nośności 400 ton, długości do 55 m. oraz zanurzeniu do 1.6 m. W ramach projektu na rzece Nogat wybudowano trzy bliźniacze stopnie wodne w Rakowcu, Michałowie oraz Szonowie. W 2011 roku wybudowano w Michałowie  elektrownie wodną o mocy 0,48 MW.

Stopień wodny w Michałowie składa się z następujących obiektów:

  1. Zapory ziemnej,
  2. Śluzy komorowej,
  3. Jaz z przepławką dla ryb,
  4. Elektrowni wodnej o mocy 0,48 MW.

Zapora ziemna w Michałowie ma długość 126 metry, szerokość korony wynosi około 5 metrów.

Jaz w Michałowie usytuowany jest w korpusie zapory ziemnej, w poprzek rzeki Nogat. Płynąc od strony Elbląga jaz znajduje się na lewo od śluzy. Jaz w Michałowie wykonany jest w konstrukcji betonowej, z dwoma światłami, każde z podwójnymi stalowymi zasuwami. Głównym jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu stanowiska górnego śluzy. Przepławka dla ryb znajduje się z prawej strony jazu.

Śluza w Michałowie jest typową śluzą komorową, w konstrukcji betonowej, ściany komory śluzy wykończone są cegłą klinkierową, to charakterystyczna budowla z przełomy XIX i XX wieku, tego typu obiekty występują także na Odrze, Kanale Bydgoskim oraz Kanale Augustowskim. Komora śluzy jest napełniana i opróżniana wodą za pośrednictwem kanałów obiegowych. Kanały zamykane są zasuwami o napędzie ręcznym. Śluza posiada dwuskrzydłowe wrota obsługiwane ręcznie, za pośrednictwem mechanizmu ślimakowego. Nad wrotami znajdują się kładki komunikacyjne umożliwiające przedostanie się na drugi brzeg.

Długość użytkowa komory wynosi 57,00 metry, szerokość użytkowa 9,54 m., długość całkowita śluzy wynosi zaś 77,38 metra. Różnica poziomów na śluzie Szonowo wynosi 2.40 metra. Przed wrotami śluzy, od strony północnej i południowej  znajduje się awanport z dalbami, przy których można zacumować w oczekiwaniu na śluzowanie. Wrota śluzy znajdują się przy zachodnim brzegu rzeki Nogat, zalecany jest kontakt telefoniczny przed przybyciem na obiekt, najlepiej zadzwonić około 10-15 minut wcześniej, jeżeli nie będzie żadnych jednostek w komorze, wrota powinny być otwarte.

Podczas procesu śluzowania należy bezwzględnie stosować odbijacze burtowe.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

ŚLUZA MICHAłOWO

Śluza Michałowo
GALERIA FILMÓW

Śluzy na Pętli Żuławskiej


Wrota przeciwpowodziowe w Bielniku

Śluza w Białej Górze

Śluza Szonowo

Partnerzy witryny Pętla Żuław