Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Stacja pomp Osłonka

Pętla Żuławska - Stacja pomp
  • Stacja pomp


Stacja pomp Osłonka  - informacje

Przepompownia w Osłonce zlokalizowana jest na 25+300 km. rzeki Szkarpawa, na jej południowym brzegu, tuż przed ujściem Szkarpawy do Zalewu Wiślanego.

Stacja pomp w Osłonce została wybudowana w 1943 roku, stale osusza dawne 32 poldery położone na wschód od rzeki Tugi. Budowa przepompowni umożliwiła obniżenie zlewni Kanału Panieńskiego o ponad 2 metry, osuszając znaczną część Zalewu Wiślanego, zwanego Zakątkiem Stobeckim. Obszar ziemi pomiędzy Marzęcinem, Stobcem a Osłonko to najmłodszy skrawek ziemi  w Polsce, jednocześnie najniższa sztuczna depresja w kraju, sięgająca w okolicach Marzęcina poniżej 2 metrów.

Przepompownia w Osłonce jest napędzana dwoma silnikami elektrycznym, w zapasie jest także jeden silnik spalinowy. Pompy działają z bardzo dużą wydajnością są w stanie w ciągu sekundy przepompować 21 tyś. litrów wody.

Przepompownie w Chłodniewie i Osłonce zastąpiły żuławskie wiatraki i pompy parowe które do czasu budowy nowych stacji pomp były odpowiedzialne za osuszanie polderów.

Pod koniec II Wojny Światowej stacje pomp Chłodniewo i Osłonka zostały zniszczone przez wycofujące się wojska Niemieckie, które także wysadziły wały przeciwpowodziowe, podtapiając Żuławy aż po Tczew i Malbork. W 1946 roku stacja pomp została naprawiona i rozpoczęła ponownie pracę nad osuszaniem żuławskich polderów. Całość terenów została osuszona dopiero w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

stacja pomp na Pętli Żuławskiej


Stacja pomp Chłodniewo

Partnerzy witryny Pętla Żuław