Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Sztutowo

Pętla Żuławska - Miasta


Sztutowo

Wśród miejscowości położonych na Mierzei Wiślanej, zdaniem wielu, to właśnie tam można znaleźć najobszerniejsze i najbardziej piaszczyste plaże. Dla żeglujących Pętlą Żuław to miejsce ma jeszcze jeden, niepodważalny atut. Sztutowo to jedyna przystań na rzecznym szlaku z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej Zatoki Gdańskiej.

Przystań nad Wisłą Królewiecką od sztutowskiej plaży dzielą jedynie trzy kilometry. Wystarczy nieco wcześniej, w Rybinie, zdecydować się na przejście pod lewym mostem zwodzonym, by wpłynąć na Wisłę Królewiecką (odnogę Szkarpawy). Widok następnego zwodzonego mostu oznacza, że jesteśmy w Sztutowie. Dawniej wiódł tędy uczęszczany szlak z Gdańska do Królewca, wybierany zwykle zamiast mniej bezpiecznej drogi morskiej. Dziś to obowiązkowy postój dla tych, którzy śladem dawnych brygów opuszczą wody śródlądowe i wybiorą się na wewnętrzne wody morskie, czyli Zalew Wiślany.

Tuż przed Mostem Czterech Pancernych cumujemy w najstarszej na szlaku, ulokowanej w małej zatoczce na lewym (północnym) brzegu, przystani Marina Baltica. To prawdziwy parking dla łodzi, z pomostem i pomieszczeniami sanitarnymi. A skąd wzięła się nazwa mostu, jedyna, poza ulicą w Białej Nyskiej na drugim końcu Polski? W latach sześćdziesiątych zagrał on główną rolę w 16. odcinku słynnego serialu pt. "Daleki patrol", w którym załoga "Rudego" zdobywa przyczółek. Od tego czasu przeprawa, wybudowana w roku 1934, zdążyła zniszczeć, by po odrestaurowaniu, po 72 latach stać się jedną z największych atrakcji tego miejsca. Za wyjątkowe należy uznać pomieszczenie dla obsługi mostu w... filarze rzecznym, z malutkim "bunkrowym" okienkiem vis a vis płynących statków. 

Tutaj także kończy się szlak Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Jeśli ktoś nie zdążył wsiąść w kolejkę w Rybinie, może skorzystać z kursów do Stegny i Nowego Dworu Gdańskiego z tego miejsca. Wart odwiedzenia jest także neogotycki kościółek, dziś pod wezwaniem św. Wojciecha, dawna świątynia baptystów, których wspólnota zamieszkiwała wieś przed wojną. Sztutowo, jako duża wieś letniskowa, zapewni także wszystko, co potrzebne do uzupełnienia zapasów, a dużo straci ten, kto nie skosztuje flądry w jednej z tutejszych smażalni ryb.

W tym pięknym miejscu, położonym w trójkącie pomiędzy Wisłą Królewiecką, Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską, czeka na odwiedziny świadek najnowszej historii, Muzeum KL Stutthoff, pamiątka po najstarszym na terenach obecnie należących do Polski hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Pierwsi więźniowie przybyli tu z Gdańska 2 września 1939 roku, a Armia Czerwona wkroczyła na teren obozu dopiero 9 maja 1945 roku, zatem jest on także najdłużej istniejącym "kacetem" na ziemiach polskich.

Dziś zachowane baraki i budynki obozu są już tylko groźnym memento, którego rolą jest skłaniać do refleksji. Za to niewzruszona natura wciąż nie przestaje dostarczać odwiedzającym Sztutowo niezapomnianych widoków i przeżyć. Obowiązkowy spacer na północ, droga przez las i wyłaniająca się znienacka przestronna, czysta i niezatłoczona bałtycka plaża sprawi, że dzień, w którym zawinęliśmy do przystani pod Mostem Czterech Pancernych, będzie jednym z najbardziej radosnych podczas rejsu po Wielkiej Pętli Żuławskiej.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

SZTUTOWO

Wśród miejscowości położonych na Mierzei Wiślanej, zdaniem wielu, to właśnie tam można znaleźć najobszerniejsze i najbardziej piaszczyste plaże. Dla żeglujących Pętlą Żuław to miejsce ma jeszcze jeden,




GALERIA FILMÓW

miasta na Pętli Żuław


Tolkmicko

Piekło

Nowy Dwór Gdański

Partnerzy witryny Pętla Żuław