Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Szkarpawa

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Szkarpawa

Szkarpawa jest jedną z najważniejszych rzek na Żuławach Wiślanych, wchodzi w skład szlaku wodnego Pętli Żuławskiej, łączy Gdańsk z Zalewem Wiślanym, tędy przebiega szlak z  Kalingradu do Gdańska. Szkarpawa malowniczo wije się pośród Żuławskich łąk i pól uprawnych, piękna jest szczególnie wiosną gdy zakwita rzepak, habry oraz maki. Nad brzegami rosną wierzby i topole, bez problemu spotkać można polujące Czaple Siwe i Czaple Białe, pełno jest Kormoranów oraz Łabędzi.

Kilometraż rzeki Szkarpawa wyznaczony jest od Wisły do Zalewu Wiślanego, długość rzeki liczy 25 Km, minimalna głębokość na torze wodnym wynosi około 1.8 metra, jego granice wyznaczone są czerwonymi i zielonym bojami. Płynąc zgodnie ze szlakiem ( z Wisły na Zalew Wiślany) zielona pława to lewa granica szlaku wodnego (północny brzeg rzeki) a czerwona boja to prawa granica szlaku wodnego (południowy brzeg rzeki).  

Na Szkarpawie jest kilka przeszkód nawigacyjnych, zaraz po wejściu z Wisły na Szkarpawę znajduje się zabytkowa śluza Gdańska Głowa, z dawnym obrotowym mostem, w miejscowości Drewnica napotkamy  pierwszy most zwodzony o prześwicie 3.0 metry, przed węzłem wodnym w Rybinie zlokalizowany jest most obrotowy Żuławskiej Kolei Dojazdowej, w sezonie często jest zamykany na czas przejazdu kolei wąskotorowej, po minięciu mostu ukazuje się rozwidlenie szlaku w lewo zaczyna się Wisła Królewiecka, Szkarpawa płynie leniwie  dalej w prawo pod żółtym mostem zwodzonym w Rybinie (prześwit 2.6 m.). Nad rzeką przechodzi kilka  napowietrznych linii energetycznych o prześwicie 14 i 18 m. Nurt rzeki jest praktycznie nie odczuwalny, to idealne miejsce do postoju na kotwicy i połowu ryb - wody są obfite w okonie, liny, płocie i szczupaki. Wybierając się na ryby proszę się zaopatrzyć w pozwolenie na połów ryb – rzeka podlega pod PZW Elbląg, stosowne pozwolenie można wykupić poprzez aplikację e-okon.pl.

Nad Szkarpawą znajduje się kilka przystani jachtowych oraz pomostów cumowniczych. Przed mostem zwodzonym w Drewnicy (po jego obu stronach), na północnym brzegu znajdują się dwa pomosty cumownicze. Postój jest bezpłatny, w pobliżu w sezonie funkcjonuje restauracja Szkarpawianka, niedaleko pomostów znajdują się ruiny żuławskiego wiatraka typu Koźlak. Około 500 metrów dalej, na południowym brzegu rzeki zlokalizowana jest przystań Żuławki – Szwedowo, to idealne miejsce aby zatrzymać się  i zobaczyć domy podcieniowe w miejscowości Żuławki, sama zaś wieś uchodzi za zabytek architektóry żuławskiej. W miejscowości Chorążówka jest mała, prywatna przystań z toaletami i miejscem na ognisko. W Rybinie na północnym brzegu rzeki, tuż za mostem obrotowym znajduje się marina zarządzana przez spółkę Pętla Żuławska. To idealne miejsce do postoju podczas oczekiwania na otwarcie mostu zwodzonego, w pobliżu funkcjonują dwa sklepy spożywcze. Prze żółtym mostem zwodzonym, z jego oby stron znajdują się pomosty cumownicze (z pomostu zlokalizowanego od strony Zalewu Wiślanego nie ma zejścia na ląd). Tuż przed ujściem Szkarpawy na południowym brzegu wybudowano jedną z najbardziej klimatycznych marin na Pętli Żuławskiej – przystań w Osłonce. Z wody widać tylko pomost cumowniczy, znad wału dostrzec można pokryty czerwoną, falowaną dachówką budynek bosmanatu.

Nad rzeką Szkarpawa w Rybinie oraz Osłonce działają przepompownie wody – dbają o bezpieczeństwo Żuław, ich wydajność wynosi kilkanaście tysięcy litrów na sekundę! Szkarpawa to raj dla wodniaków, miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych,  w miejscowości Żuławki, nad południowym brzegiem  rzeki Szkarpawa znajduje się wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków. Także nad Szkarpawą, na przystaniach w Żuławkach i Osłonce znajdują się nasze bazy, skąd mogą Państwo wynająć komfortowe jachty motorowe, którymi można udać się w kilkudniowy  rejs po Pętli Żuław.

Szkarpawa jak większość rzek na Żuławach posiada zmienny poziom wody, ściśle związany z kierunkami wiatrów, przy silnym wietrze północnym na Bałtyku oraz wietrze wschodnim występuje zjawisko tzw. cofki, wody w rzece Szkarpawa podnoszą się, przy wiatrach wiejących z zachodu poziom wód w Szkarpawie się obniża. Na ten fakt należy zwrócić szczególną uwagę podczas przechodzenia pod mostami zwodzonymi.

Kolejnym ważnym aspektem jest różnica poziomu wody pomiędzy Wisłą a Szkarpawą.  Z reguły różnica ta jest niewielka, w sytuacji gdy poziom wody Szkarpawy przekroczy o 5 cm. poziom wody w Wiśle, śluza Gdańska Głowa czasowo wstrzymuje śluzowanie. Takie sytuacje najczęściej zachodzą przy niskim poziomie wody w Wiśle oraz przy silnych wiatrach wschodnich, gdy poziom wody w Szkarpawie się podnosi.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław