Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Rzeka Elbląg

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Rzeka Elbląg

Rzeka Elbląg jest jednym z ważniejszych akwenów na Żuławach, łączy miasto Elblągu z Zalewem Wiślanym, tędy przemysłowe barki transportują towary z miejscowej odlewni lub portu morskiego, rzeka Elbląg łączy także szlak Kanału Elbląskiego i całego Pojezierza Iławskiego z drogą wodną Pętli Żuławskiej.

Długość rzeki liczy 20 Km., jej kilometraż jest liczony od jeziora Drużno, przepływa przez miasto Elbląg i uchodzi do wód Zalewu Wiślanego. Tor wodny jest szeroki, średnia głębokość toru wodnego wynosi 2 metry, nurt praktycznie nie wyczuwalny,  granice toru wodnego wyznaczone są czerwonymi i zielonymi pławami, płynąc zgodnie ze szlakiem (od strony jeziora Drużno) czerwona pława to prawa granica szlaku wodnego. Na rzece Elbląg znajduje się kilka przeszkód nawigacyjnych: mosty zwodzone w Elblągu (most niski oraz most wysoki) oraz obrotowy most pontonowy w Nowakowie. Należy dostosować plan swojego rejsu do godzin ich otwarcia. W przypadku występowania zjawiska cofki (silne wiatry północne) most pontonowy w Nowakowie nie jest otwierany  – w takiej sytuacji jednostki zamierzające wpłynąć z Zalewu Wiślanego do Elbląga powinny wybrać  alternatywną drogę, szlak Nogatem i Kanałem Jagiellońskim.

Nad rzeką Elbląg funkcjonuje kilka przystani jachtowych, na obrzeżach miasta (tuż przy wejściu z Kanału Jagiellońskiego) znajdują się dwie przystanie jachtowe. Na zachodnim brzegu rzeki Elbląg, około 100 metrów od Kanału Jagiellońskiego jest wejście do basenu portowego przystani Jachtklubu Elbląg (Wodnik), praktycznie naprzeciwko, na wschodnim brzegu rzeki jest wejście do basenu portowego przystani harcerskiej Bryza.  Płynąc dalej (od strony Zalewu) przepłyniemy pod mostem drogowym, na wschodnich brzegach rzeki mijamy tereny przemysłowe,  dalej bliżej centrum, tuż przed mostem zwodzonym, na zachodnim brzegu znajduje się przystań Fala. Pomiędzy mostami zwodzonymi na wschodnim brzegu rzeki zlokalizowane są Bulwary Zygmunta Augusta – to wyremontowane nabrzeże, przystosowane do cumowania jednostek turystycznych oraz statków białej floty, to najlepsze miejsce do wypadu na Elbląską Starówkę. Na rzece Elbląg z reguły panuje duży ruch, należy spodziewać się statków białej floty, barek przemysłowych, jachtów żaglowych zmierzających na Zalew Wiślany oraz coraz popularniejszych jachtów spacerowych przypływających do Elbląga szlakiem Pętli Żuławskiej.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

RZEKA ELBLąG

Rzeka Elbląg jest jednym z ważniejszych akwenów na Żuławach, łączy miasto Elblągu z Zalewem Wiślanym, tędy przemysłowe barki transportują towary z miejscowej odlewni lub portu morskiego, rzeka Elbląg łączy
GALERIA FILMÓW

rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław