Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Nogat

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Nogat

Rozwidlenie Wisły w Białej Górze to prawdziwa brama Żuław, tu zaczyna swój bieg Nogat (odnoga Wisły) jedna z najważniejszych rzek na Pętli Żuławskiej.  Obecny kształt rzece nadano na przełomie XIX i XX wieku, podczas prac nad przekopem Wisły. Pierwotnie ujście Nogatu zlokalizowane było za wsią Piekło, gdzie dopływa porośnięte, stare koryto rzeki. W Białej Górze wybudowano śluzę wraz z wrotami przeciwpowodziowymi, oddzielającą Wisłę od Nogatu oraz małą śluzę, której zadaniem było odprowadzenie wód Liwy do Nogatu. Rzekę uregulowano tworząc kaskadę Nogatu, powstały  trzy bliźniacze obiekty hydrotechniczne, śluzy w Szonowie, Rakowcu i Michałowie. Śluzy w Szonowie i Rakowcu zlokalizowane są na obrzeżach Malborka, odcinają miasto z dwóch stron. Wszystkie te prace zminimalizowały ryzyko powodzi, które wcześniej nawiedzały Żuławy co kilka lat.

Malowniczy Nogat meandruje pośród Żuławskich łąk, pól i lasów, piękny jest wiosną kiedy kwitnie rzepak i maki oraz jesienią kiedy dominują złote kolory. Płyniemy spokojną rzeką a za burtą zmieniają się krajobrazy. Odcinek z Białej Góry do Malborka jest naszym zdaniem jednym z najładniejszych na Pętli Żuławskiej, na przemian dziką przyrodę zastępują pola i pastwiska. Spotkać można perkozy, czaple i żurawie,  w  lasach w okolicy Białej Góry gniazda mają orły bieliki, po drodze mijamy ruiny mostu drogowego, zabytki hydrotechniki, nic jednak nie zastąpi widoku Zamku Krzyżackiego w Malborku. Za Malborkiem dominują pola uprawne, spotkać można wolno pasące się krowy i konie, wchodzące często do wodopoju w nurt rzeki. Za śluzą Michałowo wały są niskie, podziwiać można klasyczną architekturę Żuławską, nad brzegami dominuje tatarak oraz wierzby. W miejscowości Bielnik na wschodnim brzegu miniemy zabytkowe wrota przeciwpowodziowe, przepływając przez nie wpłyniemy na Kanał Jagielloński, którym prowadzi do Elbląga. Trochę dalej zaczyna się wyspa Nowakowska, zbliżamy się do Rezerwatu Ujście Nogatu, gdzie królują Kormorany.

Szlak rzeki Nogat wyznaczony jest od Wisły do Zalewu Wiślanego, długość rzeki wynosi 62 km., na brzegach co kilometr postawione są białe tablice informacyjne z oznakowaniem kilometrowym. Nurt rzeki jest niewielki – Nogatem płynie zaledwie 3% wód Wisły do jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Głębokości na całym odcinku są zmienne, w nurcie pomiędzy Białą Górą a Malborkiem około 2 metrów, najpłytszy odcinek występuje pomiędzy śluzą Rakowiec a Szonowo – średnie głębokości wynoszą około 1.6 metra. Za śluzą Szonowo Nogat jest typową rzeką żeglowną z głębokościami rzędu 1.5 metra. Żegluga na Nogacie nie stanowi problemu, nurt jest niewielki, tor wodny jest oznaczony, płynąc zgodnie ze szlakiem (od Wisły do Zalewu Wiślanego) z lewej burty mijamy bakeny zielone, z prawej burty mijamy bakeny czerwone. Ze względu na roślinność zalecane jest trzymanie się środka szlaku, pod koniec sierpnia Nogat porasta salwinia – dzika paproć wolno rosnąca w nurcie rzeki, przy intensywnym rozkwicie wygląda niczym jeden  wielki, zielony dywan. Ze względu na ochronę gatunku nie można jej usuwać. Żegluga w okresie intensywnego rozkwitu może być kłopotliwa – należy często czyścić śrubę oraz układ poboru wody służącej do chłodzenia silnika. Nad rzeką Nogat przechodzi kilka mostów, najniższy z nich w miejscowości Kępki, przy średnim stanie wody ma prześwit na poziomie 3.7 metra. Nad rzeką przechodzi kilka linii energetycznych, najniższa z nich powieszona jest nad rzeką na wysokości 12 metrów.

Na Nogacie jest kilka przeszkód nawigacyjnych, zaraz po wejściu z Wisły na Nogat znajduje się pierwsza z nich: zabytkowa śluza w Białej Górze, przed Malborkiem kolejna śluza Szonowo, na obrzeżach Malborka śluza Rakowiec, na 38 Km. rzeki śluza Michałowo. Śluzy na Nogacie otwierana są ręcznie, za pomocą dawnych mechanizmów – operatorzy kręcą korbą aby otworzyć wrota śluz. Warto zadzwonić do operatora śluzy na 30 minut przed przybyciem i poinformować go o przybyciu. Po przypłynięciu wrota powinny być otwarte, zaoszczędzi się trochę czasu, nie trzeba będzie czekać przycumowanym do dalb. Podczas śluzowania należy wyciągnąć odbijacze na burty oraz stosować się do poleceń operatora śluzy.

Na całej długości Nogatu klasyczne przystanie jachtowe znajdują się w Białej Górze oraz w Malborku. W Białej Górze obok śluzy, na wschodnim brzegu znajduje się jedna z najładniejszych marin na Pętli Żuław – przystań jachtowa w Białej Górze (przyłącza wodne i prądowe na pomoście, pełen węzeł sanitarny, miejsce na ognisko). W tym klimatycznym miejscu warto się zatrzymać na noc. W Malborku znajduje się jedna przystań jachtowa oraz dwa miejsca postojowe. Na wschodnim brzegu rzeki, około 500 metrów za mostem kolejowym w kierunku śluzy Rakowiec zlokalizowana jest przystań Park Północny Malbork. Na przystani cumujemy w y-bomach, są przyłącza wodne i prądowe na pomstach, jest węzeł sanitarny. W Malborku są jeszcze dwa miejsca postojowe, zlokalizowane obok kładki dla pieszych przy Zamku. Na wschodnim brzegu tuż pod murami zamku jest nabrzeże betonowe z polerami (bez prądu, wody oraz węzła sanitarnego), po drugiej stronie rzeki można stanąć przy nabrzeżu w grill barze „U Flisaka”. Do dyspozycji gości prąd, woda, toalety oraz niesamowity widok na zamek nocą.

W miejscowości Jazowa, po minięciu mostu drogowego (DK nr. 7), na lewym brzegu znajduje się dziki pomost, przy którym można przycumować.

Brzegi Nogatu odcinkami są piaszczyste, porośnięte szuwarami, pomiędzy nimi można bez problemu znaleźć dogodne miejsca do biwakowania na dziko.

Nogat to istny raj dla wędkarzy, wody bogate są w liny, płocie, leszcze i karasie, na spinning biorą szczupaki, sandacze i okonie, na przystani w Białej Górze złowić można bolenia. Ujście Nogatu słynie z głębi rzędu 8-9 metrów, gdzie podobno złowić można olbrzymie okazy okonia. Na przystaniach Pętli Żuławskiej do dyspozycji wędkarzy są profesjonalne slipy oraz parkingi, gdzie bez problemu można zwodować łódź wędkarską i zostawić auto z przyczepą na parkingu. Nad Nogatem jest też wiele dzikich slipów, gdzie także można zwodować swój sprzęt. Wybierając się na ryby należy pamiętać o wykupieniu stosownego pozwolenia. Nogat podlega pod PZW Elbląg, pozwolenia można wykupić poprzez stronę internetową www.eokon.pl . Po wypełnieniu prostego formularza wybieramy okres na jaki chcemy nabyć pozwolenie i płacimy online, na skrzynkę email przyjdzie potwierdzenie opłaty w formie pliku PDF. To bardzo wygodny i prosty sposób zakupu zezwolenia na połów. Pozwolenie można nabyć klasycznie w siedzibie PZW Elbląg lub w sklepach wędkarskich.

Nogat to także raj dla wodniaków – rzeka kusi swoim urokiem,  to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. W Białej Górze i Malborku bez problemu można wynająć kajak, kanu, rower wodny czy łódź wędkarską. Przystań w Białej Górze jest naszą bazą, tu stacjonują nasze jednostki typu Suncamper 30 Flybridge oraz Stillo 30 – idealne jachty do czarteru na Pętli Żuławskiej.

Nogat jak większość rzek na Pętli Żuławskiej ma zmienny poziom wody, szczególnie na zmiany podatny jest odcinek od śluzy Michałowo do ujścia do Zalewu Wiślanego. Przy silnych wiatrach wiejących ze wschodu oraz podczas pogody sztormowej na Bałtyku poziom wód w Zalewie Wiślanym się podnosi, występuje zjawisko tzw. cofki, wody w rzece się podnoszą. Należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę podczas przepływania pod najniższym mostem na Nogacie w miejscowości Kępki.

 

 


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław