Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Kanał Kaszubski

Pętla Żuławska - Rzeki


Kanał Kaszubski

Kanał Kaszubski to odnoga Martwej Wisły o długości 2 km., znajdująca się wewnątrz portu Morskiego w Gdańsku, rozdzielająca Wyspę Ostrów i Gdańską Przeróbkę. Kanał Kaszubski swój bieg zaczyna na 20 Km. rzeki Martwa Wisła (na wprost wyjścia z Motławy) i biegnie w kierunku północnym. Kanał Kaszubski powstał w latach 1901 – 1904 w ramach pogłębiania i poszerzania Martwej Wisły (Wisły Gdańskiej). Szerokość kanału wynosi od 130 do 400 metrów, w ramach prac wybudowano po obydwu stronach place składowe i nabrzeża, które są nazywane obecnie: na lewym brzegu (zachodnim) Zdobywców Kołobrzegu, na prawym brzegu (wschodnim): Bytomskie, Przemysłowe i Chemików. W pobliżu Kanału Kaszubskiego wybudowano stacje kolejową, na wschodnim brzegu wybudowano zakłady chemiczne – po wojnie znane pod nazwą Gdańskie Zakłady Fosforowe.

Budowa Kanału Kaszubskiego w znaczący sposób zwiększyła przestrzeń i możliwości rozładunkowe Gdańskiego Portu, o jego ważności niech chociażby świadczy fakt iż na otwarcie dniu 27 maja 1904 przybył sam cesarz  Wilhelm II. Pierwotna nazwa kanału brzmiała Kaiserhafen, po wojnie nazwę zmieniono na Kanał Kaszubski.

Na Kanale Kaszubskim ruch jest bardzo duży – pływają holowniki, statki pasażerskie, przede wszystkim na wodzie można spotkać różnego rodzaju statki morskie (z reguły masowce), przy większym wietrze od strony Zatoki Gdańskiej występuje zafalowanie.

 


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław