Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Wisła Królewiecka

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Wisła Królewiecka

Wisła Królewiecka to jedna z najładniejszych rzek na Pętli Żuław, bajkowo wije się pośród żuławskich pól, piękne widoki można podziwiać szczególnie w maju, kiedy kwitnie rzepak, maki i habry. Wisła Królewiecka to alternatywny szlak na Zalew Wiślany. Kilometraż rzeki wyznaczony jest z Rybiny do Zalewu, długość rzeki wynosi 14 km. Na rzece jest kilka przeszkód nawigacyjnych, dwa mosty zwodzone, jeden w Rybinie (niebieski z prześwitem 2.7 metra) oraz drugi w Sztutowie z prześwitem (2.5 metra) oraz kilka linii energetycznych (najniższy prześwit wynosi 13.5 m.).

Nurt rzeki jest praktycznie nie odczuwalny, średnia głębokość toru wodnego wynosi około 2 metrów, szerokość tory wodnego jest dużo węższa niż na Szkarpawie. Nad rzeką w miejscowości Sztutowo znajduje się przystań oraz pomost cumowniczy. Przed mostem zwodzonym, po jego wschodniej stronie, na północnym brzegu rzeki znajduje się mały basen przystani Marina Baltica, po zachodniej zaś stronie mostu zwodzonego znajduje się pływający pomost cumowniczy. Stąd jest rzut beretem do centrum Sztutowa, gdzie w sezonie funkcjonują liczne sklepy spożywcze, bary, tawerny oraz smażalnie ryb.

Pływając po Wiśle Królewieckiej mogą wystąpić czasowe utrudnienia w żegludze – tor wodny porasta roślinnością , która nawija się na śrubę napędową i wymaga okresowego jej czyszczenia. Przy ujściu Wisły Królewieckiej można spotkać liczne sieci rybackie, na Zalew należy się kierować w kierunku pław  WK-2 oraz WK-1, a następnie na pławę świetlną K-2, która znajduje się na torze wodnym prowadzącym od Stewy Gdańsk do Kątów Rybackich. Wisła Królewiecka to pięknie meandrująca rzeka, idealna do leniwego pływania hausbotem, tutaj podczas rejsu po Pętli Żuławskiej koniecznie trzeba przypłynąć.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

WISłA KRóLEWIECKA

Wisła Królewiecka to jedna z najładniejszych rzek na Pętli Żuław, bajkowo wije się pośród żuławskich pól, piękne widoki można podziwiać szczególnie w maju, kiedy kwitnie rzepak, maki
GALERIA FILMÓW

rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.