Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Wokół Zalewu Wiślanego

Pętla Żuławska - Trasy


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Wokół Zalewu Wiślanego

Zalew Wiślany to wewnętrzne wody morskie, możliwa jest żegluga wyłącznie z uprawnieniami. Dla jachtów żaglowych należy posiadać uprawnienia co najmniej żeglarza jachtowego, dla jachtów motorowych lub hausbotów uprawnienia co najmniej sternika motorowodnego lub równoważne.  Na Zalewie Wiślanym panują typowe warunki morskie, wieje bryza, przy większym wietrze powstaje wysoka, stroma fala. Pływanie na takiej fali hausbotem, który ma niewielkie zanurzenie, środek ciężkości u góry może być utrudnione, wszystko zależy od typu jednostki. Zdarzały się sytuacje że poszczególne załogi ze względu na zbyt duży wiatr były uziemione w portach.  Zatem wypływając na Zalew Wiślany należy obowiązkowo każdorazowo sprawdzać prognozę pogody. W przypadku zamglenia oraz ograniczonej widoczności konieczne może być nawigowanie za pomocą GPS. Szlak na Zalewie Wiślanym jest wytyczony wzdłuż osi, większość płycizn jest piaszczyste, w okolicy wsi Różaniec (pomiędzy Fromborkiem a Nową Pasłęką) występują kamienie. Pływając po Zalewie Wiślanym należy również zwrócić uwagę na liczne sieci rybackie. W przypadku wystąpienia cofki na rzece Elbląg, most pontonowy w Nowakowie nie jest otwierany, w takim wypadku jedyne wyjście na Zalew Wiślany to rejs przez Kanał Jagielloński i Nogatem do ujścia.

Na rejs wokół Zalewu Wiślanego polecamy jachty motorowe typu Stillo 30, River Cruiser 39, SunCamper 30 oraz Nautika 830.

Idealnym miejscem do rozpoczęcia 7 dniowego rejsu wokół Zalewu Wiślanego będzie nasza baza w Elblągu.Po drodze zaliczamy jedną z najładniejszych marin na Pętli Żuław zlokalizowaną w ujściu Szkarpawy – przystań w Osłonce, w Kątach Rybackich warto zajść na świeżą rybkę, a jak na rybkę to tylko do Pani Basi, obok przystani jachtowej w Kątach Rybackich znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego, parę godzin płynięcia i jesteśmy w Krynicy Morskiej – największego letniska na Mierzei Wiślanej. Jeżeli szukacie ciszy i spokoju płyniemy do Piasków (Nowej Karczmy), tłumy plażowiczów już tu nie docierają, czekają na Nas pięknie, nie zatłoczone piaszczyste plaże Zatoki Gdańskiej.  Z portu w piaskach doskonale jest widoczna wieża katedry we Fromborku. Gród Kopernika to kolejny cel rejsu wokół Zalewu Wiślanego. Po zacumowaniu warto pierwsze korki skierować do Wieży Wodnej, najstarszej instalacji wodociągowej w Polsce, widok z niej pozwoli właściwie ocenić imponujące rozmiary kompleksu katedry i jego położenie względem miasta. Całości dopełni widok z Wieży Radziejowskiego ta niezwykła budowla  usytuowana na 55 metrze n.p.m pokaże nam nie tylko bryłę katedry w całej okazałości z obwodem Wzgórza i ulice miasta aż do nabrzeża, ale także Mierzeję Wiślaną, a nawet port w Piławie po stronie rosyjskiej. Przed nami wizyta w ostatnim porcie na Zalewie Wiślanym – w Tolkmicku. Przed nami krótki spacer na  plac Wolności z pięknie oświetlonym gotyckim kościółkiem p.w. św. Jakuba Apostoła, warto zobaczyć budynek dworca nieukończonej Kolei Nadzalewowej z Gdańska do Królewca, w stylu secesyjnym z roku 1901. Na koniec koniecznie wizyta w słynnym barze Fregata, z trunkami trzeba uważać :), rano trzeba wstać i wrócić jeszcze do Elbląga zdać jacht.

Poniżej przykładowy plan rejsu 7 dniowego wokół Zalewu Wiślanego, czasy w nawiasie podano dla hausbotów, przy średniej prędkości przelotowej.

Dzień pierwszy: Elbląg – Osłonka (ok. 2h Kanałem Jagiellońskim i Nogatem, 3h Zalewem Wiślanym)

Dzień drugi: Osłonka – Kąty Rybackie (2-3h)

Dzień trzeci: Kąty Rybackie – Krynica Morska (ok. 3h)

Dzień czwarty: Krynica Morska – Piaski (ok. 2h)

Dzień piąty: Piaski – Frombork (1-1,5h)

Dzień szósty: Frombork – Tolkmicko (2h)

Dzień siódmy: Tolkmicko – Elbląg (2-2.5h)


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

WOKół ZALEWU WIśLANEGO

Zalew Wiślany to wewnętrzne wody morskie, możliwa jest żegluga wyłącznie z uprawnieniami. Dla jachtów żaglowych należy posiadać uprawnienia co najmniej żeglarza jachtowego, dla jachtów motorowych lub
GALERIA FILMÓW

trasy na Pętli Żuław


Wielka Pętla Żuławska

Mała Pętla Żuławska

Z Gdańska na Zalew Wiślany

Partnerzy witryny Pętla Żuław