Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Wisła Śmiała

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Wisła Śmiała

Wisła Śmiała to jedno z ramion ujściowych Wisły o długości około 2.5 Km. Wisła Śmiała jest znana również pod nazwami Rozlewisko Wisły Śmiałej oraz Rozlewisko Wisły Martwej. Rozlewisko powstało w 1840 roku wskutek przerwania – wody Wisły w wyniku zatoru lodowego przerwały wydmy Mierzei Wiślanej w miejscowości Górki. Nowe ujście rzeki nazwano na mapach niemieckich Przełomem Wisły a na mapach polskich zostały zapisane pod nazwą Wisła Śmiała.  Ujście Wisły Śmiałej do wód Zatoki Gdańskiej jest uregulowane i chronione falochronami.

Rozlewisko Wisły Śmiałej jest dosyć szerokie, panują tu idealne warunki do uprawiania żeglarstwa, szczególnie wśród osób dopiero co wchodzących w świat żeglarstwa, razem z rozlewiskiem Martwej Wisły, szeroki akwen ciągnie się aż do mostu w Sobieszewie.  Od strony południowej akwen graniczy z Martwą Wisłą (od tej granicy rozpoczynają się wewnętrzne wody morskie), następuje zmiana oznakowania ze śródlądowego na morskie. Płynąc od strony Martwej Wisły prawą granicą toru wodnego będzie zielona pława, a lewą granicą tory wodnego będzie czerwona pława. Wisła Śmiała od strony wschodniej graniczy z groblą Ptasi Raj znajdującą się w granicach Wyspy Sobieszewskiej -  grobla biegnie równolegle do brzegu i rozdziela rozlewisko z jeziorem Ptasi Raj (rezerwat ptactwa wodnego). Na zachodniej stronie Wisły Śmiałej znajduje się Wyspa Portowa z licznymi mokradłami oraz Górkami Zachodnimi (mekką polskiego żeglarstwa).  W Górkach Zachodnich znajduje się kilka przystani jachtowych – płynąc od strony Martwej Wisły na zachodnim brzegu miniemy kolejno: przy rozwidleniu Jacht Klub Morski  Neptun, dalej Jacht Klub Stoczni Gdańskiej, Marina Delphi, Jachtklub im. Stoczni Conrada, Akademicki Klub Morski, AZS Galion, Narodowe Centrum Żeglarstwa.

Pływając po Rozlewisku Wisły Śmiałej należy zwrócić szczególną uwagę na mniejsze jednostki otwarto kabinowe, fanów windsurfingu – czasami jest dość tłoczno.

W przypadku występowanie pogody sztormowej występuje zafalowanie oraz zjawisko cofki – poziom wody się podnosi, pływamy ściśle wyznaczonym torem wodnym, grobla może stać się niewidoczna.

Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej warto popłynąć Wisła Śmiałą do Narodowego Centrum Żeglarstwa, tuż obok ujścia rzeki do wód Zatoki Gdańskiej znajdują się piękne, piaszczyste plaże.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

WISłA ŚMIAłA

Wisła Śmiała to jedno z ramion ujściowych Wisły o długości około 2.5 Km. Wisła Śmiała jest znana również pod nazwami Rozlewisko Wisły Śmiałej oraz Rozlewisko Wisły Martwej. Rozlewisko powstało w 1840
GALERIA FILMÓW

rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław