Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Kanał Jagielloński

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Kanał Jagielloński

Kanał Jagielloński uważany jest za jeden z najstarszych kanałów żeglugowych wybudowanych w kraju. Datę wybudowania szacuje się na 1496 rok. Kanał Jagielloński łączy rzekę Elbląg z Nogatem. Długość Kanału Jagiellońskiego wynosi ok. 6 km. Kanał Jagielloński to alternatywna droga łącząca Elbląg z Zalewem Wiślanym oraz Gdańskiem. Szczególnie uczęszczana w przypadku wystąpienia cofki na Zalewie Wiślanym – wtedy most pontonowy w Nowakowie nie jest otwierany, droga wodna prowadząca przez Nogat i Kanał Jagielloński to jedyna możliwość dostania się do Elbląga. Wejście na Kanał Jagielloński znajduje się w miejscowości Bielnik, wpływa się poprzez Wrota Przeciwpowodziowe.

Zbliżając się do Wrót Przeciwpowodziowych w Bielniku nie należy ścinać, osiągamy pełną wysokość wejścia, tak by zobaczyć czy żadna jednostka z naprzeciwka nie nadpływa. Należy także użyć sygnału dźwiękowego, nie tylko ze względu na fakt poinformowania innych jednostek ale również wędkarzy, którzy często za wrotami okupują brzegi Kanału Jagiellońskiego. Prześwit nad mostem wynosi 9 metrów, szerokość Wrót zaś 10 m.

Żegluga po Kanale Jagiellońskim nie powinna sprawić specjalnych kłopotów, nurt jest prawie niewyczuwalny, brzegi Kanału Jagiellońskiego porośnięte są trzciną, na długich odcinkach linia brzegowa  jest zabezpieczona metalową siatką oraz drewnianymi palikami. Głębokość Kanału Jagiellońskiego wynosi około 2 metrów. Płynąć Kanałem Jagiellońskim nie należy trzymać się ściśle prawej strony, przy brzegach pod linią wody mogą znajdować się konary gałęzi, szczególnie w pobliżu ujścia do rzeki Elbląg. Na całym szlaku Kanału Jagiellońskiego można spodziewać się wędkarzy.

 

 


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

KANAł JAGIELLOńSKI

Kanał Jagielloński uważany jest za jeden z najstarszych kanałów żeglugowych wybudowanych w kraju. Datę wybudowania szacuje się na 1496 rok. Kanał Jagielloński łączy rzekę Elbląg z Nogatem. Długość Kanału
GALERIA FILMÓW

rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław