Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Tuga

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Tuga

Ciekawą i mało uczęszczaną rzeką na Żuławach Wiślanych jest Tuga, to prawy dopływ Szkarpawy. Długość rzeki wynosi 50 Km., jej bieg zaczyna się w Lesie Mątowskim. Tuga wpływa do Szkarpawy 1.5 km. poniżej mostu zwodzonego w Rybinie, po przepłynięciu pod żółtym mostem zwodzonym w Rybinie na południowym brzegu rzeki Szkarpawa znajduje się przystań Policji wodnej w Tujsku, po minięciu budynku zobaczyć można most, jest to wejście na rzekę Tugę. Przepływając pod mostem wpływamy na rzekę Tuge, prześwit pod mostem wynosi 4 m.

W chwili obecnej Tuga nie ma statusu drogi wodnej – nie ma wyznaczonego toru wodnego, na brzegu znaleźć można jedynie znaki z kilometrażem. Żegluga jachtem po Tudze nie powinna sprawiać kłopotów, nurt rzeki jest niewielki, prawie nieodczuwalny, średnia głębokość wynosi około 1.5 metra, rzeka jest dość mocno zarośnięta roślinami wodnymi, w okresie kwitnięcia salwinii pływającej (rodzaj paproci wodnej znajdującej się pod ochroną) rzeka przypomina miejscami długi, zielony dywan. W okresie obfitego kwitnięcia salwinii wymagane jest okresowe czyszczenie śruby.

Głównymi przeszkodami nawigacyjnymi na rzece Tuga na odcinku od ujścia do Szkarpawy do Nowego Dworu Gdańskiego są mosty w Tujsku, Żelichowie i Nowym Dworze Gdańskim. Prześwit pod mostem zwodzonym w Tujsku wynosi 2.3 m., przepływając pod nim należy uważać na wystające śruby i kątowniki, prześwit pod mostem w Żelichowie wynosi 3.0 m., prześwit pod mostem kolei wąskotorowej wynosi ok. 3.0 m., prześwit pod mostem zwodzonym w Nowym Dworze Gdańskim wynosi 2.2 m. Ze względu na przeszkody nawigacyjne do rejsu Tugą nie nadają się klasyczne hausboty, wysokość jachtu nad linią wody  nie powinna przekroczyć 2.1-2.2 m. Najlepiej wybrać nieduży jacht kabinowy lub otwartą motorówkę, ewentualnie mały jacht żaglowym z opuszczonym masztem. Na Tudze pływaliśmy jachtem typu Merry Fischer 530 – pod mostem zwodzonym w Tujsku przepłynęliśmy bez problemu.

Wybierając się w rejs na Tuge należy wziąć pod uwagę zmienną głębokość, poziom wody jest zależny od kierunków wiatru, podnosi się wraz z poziomem wody w Szkarpawie, w ciągu doby może przybyć nawet do 50 cm.

Naszym zdaniem i nie tylko Tuga jest jedną z najpiękniejszych rzek na Pętli Żuław. Malowniczo meandruję pośród zielonych łąk, brzegi są porośnięte trzciną, w nurcie rosną grzybienie i grążele. Przepływamy przez liczne zakątki i szersze rozlewiska, dużo jest miejsc do biwakowania, obfituje w liczne zabytki architektury oraz hydrotechniki – warto zatrzymać się w Tujsku, Stobcu czy Żelichowie. Głównym punktem rejsu jest jednak Nowy Dwór Gdański – stolica Żuław Wiślanych, nazywana Nowodworską Wenecją – pełno tu spichlerzy, pomostów, urządzeń cumowniczych, do lat 60-tych odbywała się regularna żegluga pasażerska oraz towarowa.

W najbliższej przyszłości planowane są kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej, w tym na rzece Tuga. Zabytkowy most zwodzony w Tujsku zostanie wyremontowany, tak by przewrócić mu pierwotną funkcję, przed mostami zostaną wybudowane prowadnice oraz pomosty cumownicze. Most w Żeglichowie zostanie przebudowany – środkowa przęsło mostu będzie podnoszone za pomocą urządzeń hydraulicznych, zostaną wybudowane prowadnice przejścia żeglugowego w celu jego ochrony przed przepływającymi jednostkami, wybudowane zostaną także pomosty pływające umożliwiające postój jachtów w oczekiwaniu na podnoszenie mostu. W Nowym Dworze Gdańskim zostanie wybudowana przystań jachtowa, przystosowana do obsługi  jachtów turystycznych.  Przebudowie ulegnie również most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim – urządzeniu zostanie przywrócony stan pierwotny, zbudowane zostaną prowadnice oraz pomosty cumownicze po obu stronach mostu.

Dzięki tym zmianom powstanie nowa droga wodna o długości 12 Km. prowadząca do stolicy Żuław – Nowego Dworu Gdańskiego.  Będzie to kolejna atrakcja na Pętli Żuławskiej na miarę starówki w Elblągu, Zamku w Malborku czy mostów w Tczewie.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

TUGA

Ciekawą i mało uczęszczaną rzeką na Żuławach Wiślanych jest Tuga, to prawy dopływ Szkarpawy. Długość rzeki wynosi 50 Km., jej bieg zaczyna się w Lesie Mątowskim. Tuga wpływa do Szkarpawy 1.5 km. poniżej mostu
GALERIA FILMÓW

rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław