Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Motława

Pętla Żuławska - Rzeki


 Zobacz wszystkie zdjęcia z galerii

Motława

Motława ma długość około 65 km., przyjmuje się że Motława wypływa z jeziora Rokickiego, płynie przez wiele malowniczych wsi Żuławskich, w miejscowości Wróblewo przepływa obok XVI wiecznego kościółka, po drodze zbiera wody z  Raduni, Kanału Raduni, Kłodawy oraz Bielawy. Przy półwyspie Polski Hak Motława wpada do Martwej Wisły. Morski odcinek Motławy, zlokalizowany na Gdańskiej Starówce jest jej najbardziej znanym i uczęszczanym odcinkiem. Nad Motławą w średniowieczu funkcjonował w Gdańsku port morski.  

Wizyta na Gdańskiej Starówce jest jednym z najważniejszych celów rejsu po Pętli Żuław. Na rzekę Motławę wpływa się z Martwej Wisły - po przepłynięciu pod mostem Siennickim, na rozwidleniu rzeki (obrotnicy) skręcamy w lewo, wpływając w ujście Motławy.

Na Motławie panuje spory ruch, pełno tu jednostek rekreacyjnych (kajaki, łodzie motorowe, jachty żaglowe, hausboty), pływają tu także statki białej floty wywożące turystów w krótkie rejsy na Zatokę Gdańską. Tych jednostek należy się najbardziej obawiać, przy ujściu Motławy mają już dość dużą prędkość oraz wytwarzają sporą falę. Wpływając na Motławę należy trzymać się prawej strony, ale niezbyt blisko nabrzeża (wytworzona przez statek fala może docisnąć jednostkę do nabrzeża), po wyjściu z zakrętu w prawo na wschodnim brzegu zlokalizowana jest pierwsza przystań jachtowa nad Motławą – Sienna Grobla (Na Stępce), tuż obok Siennej Grobli funkcjonuje jachtowa stacja paliw. Po minięciu mariny Na Stępce znajduje się przeszkoda nawigacyjna – kładka dla pieszych nad Motławą (otwierana jest o pełnych godzinach, na pół godziny dla jachtów). Po minięciu kładki trasa Motławą wiedzie wzdłuż najbardziej reprezentatywnej części Gdańska – na zachodnim brzegu liczne hotele i restauracje zlokalizowane na Nabrzeżu Wartka, Targu Rybnym, Długim Pobrzeżu, na wschodnim brzegu zaś Wyspa Ołowianka z Filharmonią Batycką oraz Muzeum Morskim. Po minięciu Sołdka, naprzeciwko Żurawia skręcamy w lewo – prosto do Mariny Gdańsk. Marina przy Szafarni znajduje się praktycznie w centrum najbardziej atrakcyjnej części Gdańskiej Starówki. 

Obydwie mariny nad Motławą w linii prostej dzieli odległość około 500 metrów, zarówno z przystanie Na Stępce jak i z Szafarni jest podobna odległość do serca Gdańskiej Starówki, warunki na nich panujące są jakże odmienne. W Szafarni jest głośno i gwarno, Na Stępce cisza i spokój. Jeżeli płyniecie z małymi dziećmi wybierzcie przystań Sienną Groble, jeżeli celem rejsu jest centrum Gdańska , wybór może być tylko jeden – Marina Szafarnia.

 

 

 


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


rzeki na Pętli Żuław


Wisła

Przekop Wisły

Martwa Wisła

Partnerzy witryny Pętla Żuław