Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Cmentarz Wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej

Pętla Żuławska - Cmentarz
  • Cmentarz

Cmentarz Wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej - dane adresowe, kontaktowe:


Cmentarz Wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej  - informacje

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku (Malbork Commonwealth War Cemetery) znajduje się przy ulicy 500-lecia, przy głównej drodze wylotowej na Grudziądz. W czasie obu wojen wielu żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej przebywało na terytorium Polski w obozach jenieckich – zmarli z powodu chorób lub odniesionych ran, część została rozstrzelana podczas prób ucieczki. Brytyjscy jeńcy wojenni z okresu II Wojny Światowej przebywający w obozach jenieckich w polsce dostali się do niewoli głównie w Belgi i Francji, byli pośród nich także załogi samolotów zestrzelonych podczas lotów nad Polską.

Na Cmentarzu znajdują się groby 13 żołnierzy brytyjskich zmarłych w latach 1914 – 1922, których szczątki przeniesiono w 1960 roku z cmentarza garnizonowego w Gdańsku oraz tablica ku pamięci (Malbork Memorial) 39 brytyjskich jeńców wojennych zmarłych w okresie I Wojny Światowej w obozie jenieckich w Lidzbarku Warmińskim których grobów nie odnaleziono.

Na cmentarzu w Malborku zostało pochowanych 232 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej z okresu II Wojny Światowej, są to jeńcy z obozów Stalag XXB (Malbork), Stalag 1A (Kamińsk), Stalag 2A (Starogard) oraz Stalag XXA (Toruń).  Są to obywatele Wielkiej Brytanii (223) , Kanady (4), Australii (3), oraz Nowej Zelandii (2). Wśród nich jest 4 marynarzy, 39 lotników oraz 189 żołnierzy piechoty.

Większość żołnierzy została pochowana w mogiłach indywidualnych, nagrobki są zbudowane wg. zasad CWGC (Commonwealth War Graves Commission – Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych) – są to kamienne stelle z wyrytymi danymi pochowanych żołnierzy: data urodzenia, imię, nazwisko, stopień wojskowy lub stanowisko, jednostka wojskowa, wiek, data śmierci.  Zasady CWGC określają że żołnierz musi być na nagrobku wymieniony z imienia i nazwiska, jeżeli jego ciała nie znaleziono musi znaleźć się na pomniku. Forma nagrobków jest jednolita, nie wyróżnia się żołnierzy względem stopnia, rasy czy religii.

Przy wejściu na cmentarz po lewej stronie znajduje się księga pomięci w której odwiedzający te miejsce mogą się wpisać, po prawej stronie Malbork Memorial (mogiła ku pamięci żołnierzy, których ciał nie znaleziono), w części centralnej cmentarza znajduje się Krzyż Ofiarny (Cross of Sacrifice) zgodnie z zasadą budowania cmentarzy wojennych Wspólnoty Brytyjskiej taki krzyż jest stawiany na cmentarzu wojennym na którym jest pochowanych co najmniej 50 żołnierzy.

W dniu 11 lipca 1942 r. 44 bombowce RAF  Avro Lancaster dokonało nalotu na cele wojskowe w Gdańsku. Niemiecka artyleria przeciwlotnicza zestrzeliła dwa z nich. Obie załogi zginęły i spoczywają w mogile zbiorowej.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

cmentarz na Pętli Żuławskiej


Dawny cmentarz mennonicki w Barcicach

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Malborku

Cmentarz mennonicki w Szaleńcu

Partnerzy witryny Pętla Żuław