Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Ośrodek Kultury Morskiej

Pętla Żuławska - Dla dzieci
  • Dla dzieci


Ośrodek Kultury Morskiej

Do baszty Żurawia już w XV wieku przylegał spichlerz, usytuowany równolegle do brzegu Motławy. Była to jedyna tego typu budowla wzniesiona na terenie Głównego Miasta.  W kolejnych latach budowlę dostosowywano do zmieniających się potrzeb. W czasie szturmu Armii Czerwonej w marcu 1945 roku budynek spichlerza został zniszczony, zresztą podobnie jak okalające go kamieniczki.

Po wojnie z przebudowywanego spichlerza wzniesiono obiekt dla elektrociepłowni, która funkcjonowała w tym miejscu do 1974 roku, następnie obiekt przekazano na potrzeby Muzeum. Po przebudowie i zmianach obiekt nazywany Składem Kolonialnym (taką funkcję pełnił do 1945 roku) został otwarty w 1978 roku. Na przełomie wieku zaplanowano kolejną przebudową obiektu na potrzeby  Ośrodka Kultury Morskiej w ramach prac obiekt przebudowano oraz rozbudowano na wolnej obok działce. Budynek został częściowo podpiwniczony, fasada miała nawiązywać do dawniej istniejących tu kamieniczek a ściana przylegająca do Żurawia nawiązuje do dawnego spichlerza.

Ośrodek Kultury Morskiej został otwarty w kwietniu 2012 roku. Na jego parterze znajduje się pracownia Działu Konserwacji i Działu Archeologicznych Badań Podwodnych, na I piętrze mieści się sala edukacyjna z wystawą interaktywną „Ludzie, Statki, Porty”. Na II piętrze jest wystawa łodzi ludów świata, uzupełniona licznymi eksponatami, na III piętrze znajdują się wystawy czasowe, na IV piętrze budynku znajduje się restauracją z tarasem z którego jest piękny widok na Marinę Gdańsk oraz obiekty znajdujące się na Ołowiance.

Podczas rejsu po Pętli Żuławskiej z dziećmi gorąco polecamy wizytę w Ośrodku Kultury Morskiej, na szczególną uwagę zasługuję sala edukacyjna „Ludzie, Statki, Porty”, wyposażona w ponad 60 stanowisk interakcyjnych o różnym stopniu skomplikowania. Dzieci poprzez zabawę mogą zapoznać się z systemem oznakowania wybrzeża morskiego, pracy portu, pracy urządzeń okrętowych, podczas zabawy uczą się zasad żeglowania kierując zdalnie sterowanymi żaglówkami, holownikami czy masowcem w specjalnym basenie. Bilety na wystawę można nabyć w kasie na parterze, wejścia są o pełnych godzinach.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Prognoza pogody Gdańsk

Prognoza pogody na Pętli Żuławskiej, w miejscowości Gdańsk

OśRODEK KULTURY MORSKIEJ

Ośrodek Kultury Morskiej
GALERIA FILMÓW

dla dzieci na Pętli Żuławskiej


Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia

Plac Zabaw we Fromborku

Plac Zabaw w Tczewie

Partnerzy witryny Pętla Żuław

Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.