Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Jak używać stery strumieniowe ?

Pętla Żuławska - Poradniki

Jak używać stery strumieniowe ?

Wszystkie nasze jednostki wynajmowane na Pętli Żuławskiej wyposażone są w ster strumieniowy. To urządzenie które bardzo ułatwia manewrowanie jachtem motorowym we wszelkich manewrach portowych oraz podczas procesu śluzowania. Ster strumieniowy to turbina umieszczona w tunelu zamontowana w poprzek łodzi, wytwarzająca strumień wody prostopadle do osi jachtu. Ster strumieniowy składa się z przekładni z turbiną montowanej w tunelu, napędzanej silnikiem elektrycznym lub hydraulicznym. Na swoich jachtach czarterowych stosujemy stery strumieniowe elektryczne, wiodących producentów: Lewmar, Quick oraz Max Power. Stery strumieniowe ze względu na miejsce zamontowania możemy podzielić na stery strumieniowe dziobowe oraz stery strumieniowe rufowe. Stery strumieniowe dziobowe są zamontowane na wszystkich jednostkach, dodatkowo na jachtach z silnikiem diesla stosujemy stery strumieniowe rufowe.

jak używać stery strumieniowe

Do zasilania sterów strumieniowych dziobowych stosujemy oddzielne akumulatory. Ładowanie akumulatora steru strumieniowego odbywa się podczas pracy silnika (wysoki priorytet) oraz podczas ładowania w porcie ( niski priorytet). Do zasilania sterów strumieniowych rufowych stosujemy akumulatory startowe (używamy steru po włączeniu silnika).

Ster strumieniowy używamy za pośrednictwem panelu sterowania. Panel sterowania może występować w formie z joystickiem (jachty Stillo 30, Sucamper 30, Nautika 830, Janmor 700, River Cruiser 39) lub z przyciskami (jachty Weekend 820, Vistula Cruiser 30). Panel sterowania steru strumieniowego zamontowany jest obok koła sterowego. Aby skierować dziób/rufę jednostki w lewo należy wychylić joystick w lewo lub wcisnąć przycisk ze strzałką w lewo, analogicznie odbywa się to w drugą stronę. Wszystkie stery strumieniowe wyposażone są w przycisk do aktywacji oraz wyłącznik czasowy. Ster strumieniowy aktywuje się poprzez wciśnięcie przycisku aktywującego, po aktywacji pali się kontrolka na przycisku. Nie używany ster strumieniowy samoczynnie wyłącza się po okresie około 2-3 minut. Dlatego też przed wykonaniem manewrów należy upewnić się czy ster jest aktywny (kontrolka na przycisku aktywacyjnym świeci się światłem ciągłym), w przeciwnym wypadku możemy się zdziwić chcąc użyć steru, a on nie będzie reagował.

jak używać stery strumieniowe

jak używać stery strumieniowe

Jak używamy ster strumieniowy ? Stery strumieniowe używamy pulsacyjnie, tzn. włączamy go na 2-3 sekundy, następnie powinna być przerwa (ok. 2 sekundy), następnie włączamy go ponownie. Proszę pamiętać że ster strumieniowy działa z lekkim opóźnieniem. Nadużywanie go może doprowadzić do przeciążenia silnika i przepalenia bezpiecznika. Stery strumieniowe używamy tylko i wyłącznie do manewrów portowych, nie wykorzystujemy go do sterowania jednostką podczas płynięcia, do korekty kursu służy koło sterowe. Nadużywanie steru może doprowadzić do rozładowania akumulatora, silnik nie doładuje go w krótkim czasie, w sytuacji kiedy będzie naprawdę potrzebny może nie zadziałać.

jak używać stery strumieniowe

Ster strumieniowy stosujemy tylko i wyłącznie na czystej wodzie, należy uważać aby nie stosować go w miejscach mocno porośniętych roślinnością wodną, w miejscach gdzie pływa dużo gałęzi, trzcin lub innych elementów, należy uważać szczególnie w śluzach lub przed wrotami. Częstym błędem użytkowników jest zostawienie cumy w wodzie i włączenie steru, co prowadzi do uszkodzenia wirnika lub przekładni. Dlatego też bardzo ważnym elementem podczas rejsu jest klar na łodzi. Cumy powinny być sklarowane i zabezpieczone podczas rejsu, załoga powinna współpracować ze sternikiem i poinformować go o każdym przypadku cumy w wodzie. Sternik łodzi powinien każdorazowo oceniać czy w danym miejscu jest czysta woda i może bezpiecznie użyć steru strumieniowego.

jak używać stery strumieniowe

Przedk każdym wydaniem łodzi nasi Klienci są szkoleni min. z zasad używania i stosowania sterów strumieniowych. Serdecznie zapraszamy do czarterów na Pętli Żuław, wszystkie nasze łodzie są wyposażone w stery strumieniowe, które znacznie ułatwiają manewry w portach i śluzach podczas rejsu po Pętli Żuławskiej.


Wszystkie zdjęcia w serwisie objęte są prawami autorskimi. Powielanie ich, kopiowanie, udostępnianie bez zgody autora zabronione.


poradniki na Pętli Żuław


Co zabrać na rejs po Pętli Żuławskiej

Partnerzy witryny Pętla Żuław