Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Cmentarz Jedenastu Wsi

Pętla Żuławska - Cmentarz
  • Cmentarz

Cmentarz Jedenastu Wsi - dane adresowe, kontaktowe:


Cmentarz Jedenastu Wsi  - informacje

Powstanie cmentarza jedenastu wsi szacuje się na pierwszą połowę XVII wieku. Holenderscy osadnicy którzy zaczęli przybywać na Żuławy od połowy XVI wieku zmuszani byli do chowania swoich bliskich na cmentarzach katolickich. Prawdopodobnie w 1639 roku mennonici i luteranie z 11 wsi z okolic Nowego Dworu Gdańskiego (Tiegenhagen obecnie Cyganek, Petershagen obecnie Żelichowo, Reimerswalde obecnie Cyganka, Pletzendorf obecnie Starocin, Stobendorf obecnie Stobiec oraz Platenhof, Petershagenerfeld, Altendorf, Haberhorst, Neuendorf ) otrzymali pozwolenie na założenie własnego cmentarza.

Cmentarz jedenastu wsi został założony na sztucznie usypanym wzniesieniu tuż obok istniejącego cmentarza przy kościele katolickim św. Mikołaja w obecnym Żelichowie. Na cmentarzu zachowało się kilka stel z piaskowca, na sąsiedniej posesji w fundamentach zburzonego obiektu gospodarczego odnaleziono około 70 kamieni nagrobnych pochodzących z okresu XVII – XVIII wiek. Większość posiada wyryte inskrypcje pochowanej osoby tj. inicjały, rok śmierci, gmerki (znaki własnościowe gospodarstw). Najstarszy z nich podchodzi z 1691 roku, najmłodszy zaś z 1798 roku.

W 2006 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego na terenie dawnego cmentarza urządzono lapidarium sztuki sepulkralnej.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

cmentarz na Pętli Żuławskiej


Dawny cmentarz mennonicki w Barcicach

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Malborku

Cmentarz Wojskowy Wspólnoty Brytyjskiej

Partnerzy witryny Pętla Żuław