Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Katedra Św. Mikołaja w Elblągu

Pętla Żuławska - Kościoły
  • Kościoły


Katedra Św. Mikołaja w Elblągu  - informacje

Katedra Św. Mikołaja to najwyższy obiekt sakralny w Elblągu,  z najwyższą wieżą kościelną po prawej stronie Wisły. Wysokość wieży kościelnej wynosi 97 metrów.

Budowę świątyni rozpoczęto w połowie XIII w. Początkowo była to trójnawowa hala z prezbiterium. Po 1335r. nastąpiła dalsza rozbudowa kościoła poprzez podwyższenie i poszerzenie chóru, przedłużenie naw bocznych, opracowanie ściany wschodniej blendami i dekoracją z pasów glazurowanej cegły oraz podwyższenie nawy środkowej. Kościół otrzymał układ bazylikowy. W poł. XIV w. od strony pn. prezbiterium dobudowano kaplicę maryjną. Prace nad budową korpusu z wieżą zakończono w 1378r., o czym świadczyło oddanie cegielni. Wkrótce przystąpiono do kolejnej przebudowy kościoła: podwyższono nawy boczne, zabudowano przestrzenie międzyprzyporowe, umieszczając w nich kaplice podwyższając dodatkowo ściany ponad nimi. Ok. 1400r. nad pomieszczeniami zakrystii od strony pd. zbudowano emporę na potrzeby biblioteki. Wieżę z racji na liczne spękania powstałe jeszcze w XIV w. wzmocniono wieżami bocznymi, tworząc w ten sposób masywny korpus wieżowy. Kościół w tym czasie posiadał układ pseudobazyliki. Prace na tym etapie zakończyły się ok. 1428r. W ostatniej ćw. XV w. podniesiono mury naw bocznych do wysokości nawy głównej nadając budowli charakter hali. Na pocz. XVI w. nad kaplicą maryjną wzniesiono dodatkową emporę. Na przełomie XVI i XVII w. środkowa wieża otrzymała hełm z dwiema galeriami. W 1777r. na skutek pożaru kościoła zniszczeniu uległy wieże oraz zadaszenie wraz ze sklepieniami wszystkich naw. Podczas odbudowy obniżono koronę murów korpusu o ok. 7 metrów, rozebrano wieże, a całość budowli pokryto dwuspadowym dachem. W latach 1906-1907 odbudowano wieżę środkową wg projektu arch. Neuheusa. Jej hełm otrzymał formę nawiązującą do kształtu historycznego. W wyniku pożaru kościoła w lutym 1945r. runął dach wraz ze sklepieniami, wypalone zostało wnętrze, częściowo zniszczona została także wieża, która zachowała jednak stalową konstrukcję hełmu. Do 1958r. korpus nakryto żelbetowym stropem, nakrywając go trójkalenicowym dachem. W 1963r. naprawiono i wzmocniono mury wieży, odbudowano hełm. W końcu lat 60. XX w. wstawiono pierwsze współczesne witraże wg proj. Zdzisława Kulikowskiego z Torunia. W latach 90. XX w. wymieniono pokrycie hełmu, do grudnia 2014r. gruntownej konserwacji poddano mury wszystkich elewacji oraz wieży dostosowując ją jednocześnie do celów turystycznych.

We wnętrzu kościoła można obejrzeć prawdziwe skarby: chrzcielnice z brązu z 1387 roku, ołtarze, figurę Św. Mikołaja, krucyfiks na ścianie ołtarzowej, figury 12 apostołów, witraże naw bocznych. Z wieży katedry św. Mikołaja rozpościera się niesamowity widok na panoramę Elbląga. Przy sprzyjającej pogodzie dostrzec można zamek w Malborku, Mierzeje Wiślaną, Wysoczyznę Elbląską, Zalew Wiślany wraz z Mierzeją Wiślaną, Rezerwat Jezioro Drużno.

Źródło: zabytek.pl


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

kościoły na Pętli Żuławskiej


Zbór ewangielicki w Nowym Stawie

Parafia Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół w. Jakuba w Niedźwiedzicy

Partnerzy witryny Pętla Żuław