Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Archikatedra we Fromborku

Pętla Żuławska - Kościoły
  • Kościoły


Archikatedra we Fromborku  - informacje

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku to jedna z największych budowli sakralnych w Europie Środkowej, świątynia ma 90 metrów długości oraz 16.5 metra szerokości. Katedra we fromborku to klejnot architektury gotyckiej, ma kształt nieregularnego prostokąta z kilkoma budynkami umieszczonymi tuż przy potężnych, wysokich na 10 metrów murach obronnych.

Ten niezwykły widok świątyni na wzgórzu po części zawdzięczamy Prusom. Cztery lata po stłumieniu drugiego powstania pruskiego, w 1278 roku, biskupi zdecydowali o przeniesieniu stolicy z Braniewa w inne, bezpieczniejsze miejsce. Wybór padł na wzgórze nad Zalewem. W pamięci biskupów było krwawe oblężenie oraz ruiny zamku braniewskiego, zdecydowali więc na bardzo nietypowe rozwiązanie budowę katedry pośród kompleksu obronnego.

Pierwsza drewniana katedra została zbudowana w 1288 roku – była głównym kościołem diecezjalnym.  W latach 1329-1388 zbudowano tu kościół katedralny. Nieco później powstały kaplice, zespół szesnastu ołtarzy bocznych oraz inne elementy wystroju wnętrza. Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku. Najbardziej znanym mieszkańcem Fromborka był Mikołaj Kopernik, kanonik kapituły warmińskiej. Żył i pracował na wzgórzu katedralnym prawie nieprzerwanie od 1510 roku do śmierci w 1543 roku.

Tak jak większość budowli miast i wsi Prus wschodnich, także Katedra we Fromborku nie uchowała się przed wojenną zawieruchą.  W 1945 roku podczas działań wojennych – dach i całe barokowe wyposażenie wnętrza zostały doszczętnie spalone, zachowały się tylko mury obwodowe. Budowla została zabezpieczona i odgruzowana dopiero w 1960 roku, a jej odbudowa została przeprowadzona w latach 1972–1973

Aktualnie wnętrze katedry pełne jest ołtarzy, tablic, epitafiów. W cieniu wielkiego Kopernika niknie świadomość osiągnięć tutejszych biskupów, wielkich patriotów, pracujących na rzecz warmińskiej i polskiej tożsamości. Wśród unikalnych zabytków bazyliki można znaleźć ślady jej budowniczego Henryka Fleminga, autora pierwszego geograficznego opisu Polski Marcina Kromera, mecenasów sztuki, budowniczych i restauratorów Łukasza Watzenrode (stryja Mikołaja) i Michała Radziejowskiego. Łatwo także przeoczyć niewielkie okrągłe epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa z 1426 roku, najcenniejszy zabytek malarski w świątyni.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

kościoły na Pętli Żuławskiej


Zbór ewangielicki w Nowym Stawie

Parafia Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku

Kościół w. Jakuba w Niedźwiedzicy

Partnerzy witryny Pętla Żuław