Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Pętla Żuławska - Muzeum
  • Kościoły


Bazylika Mariacka w Gdańsku  - informacje

W Gdańsku w czasach świetności, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych wszystko musiało być największe. Bazylika Mariacka zwana także Koroną Gdańska jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły, jej wysokie mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta.

Prawdopodobnie w miejscu obecnej bazyliki stał drewniany kościół wzniesiony w XIII wieku przez księcia  Pomorza Gdańskiego Świętopełka II Wielkiego. W 1343 roku Wielki Mistrz Krzyżacki Ludolf Koening wystawił przywilej lokacyjny dla Głównego Miasta, który zakładał budowę świątyni.

Kamień węgielny pod budowę obecnej bazyliki położono 25 marca 1343 roku. Sama budowa odbywała się etapami przez 159 lat. W dniu 28 lipca 1502 o godz. 16:00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.  Bazylika ma długość 105 metrów, szerokość nawy poprzecznej wynosi 66 metrów. Dach pokryty jest ponad ośmioma tysięcami m2 czerwonej dachówki ceramicznej. Sklepienie: sieciowe, gwiaździste i kryształowe, rozpięte prawie 30 metrów nad posadzką, jest podtrzymywane przez 27 filarów. Kościół mający ponad pół hektara powierzchni może pomieścić ponad 25 tysięcy osób.

Pod koniec wojny gdańscy konserwatorzy zdemontowali cześć wyposażenia świątyni i wywieźli je w głąb Niemiec lub pochowali po okolicznych wsiach. W wyniku działań wojennych kościół uległ bardzo poważnemu zniszczeniu. Dach głównej wieży został zerwany, wieża uszkodzona i wewnątrz wypalona. Sześć dużych dzwonów spadło i rozbiło się, siedem bocznych wieżyczek oraz dwie sygnaturki zostały spalone. Dach nad całością świątyni zapadł się całkowicie i zburzył swym ciężarem część sklepień.  Witraże okienne i bramy zostały zniszczone całkowicie. Wewnętrzne bogate urządzenia uległy poważnej dewastacji.

W 1946 roku rozpoczęto odgruzowywanie świątyni i zabezpieczanie filarów, podjęta także decyzję o jej odbudowie. 17 Listopada 1955 roku nastąpiło poświęcenie świątyni i oddanie jej wiernym, pracę rekonstrukcyjne trwały nadal, powróciło także częściowe przedwojenne wyposażenie.

We wnętrzu Bazyliki Maricakiej podziwiać możemy m.in.: dębowy, późnogotycki ołtarz główny pochodzący z lat 1510-1517, belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania. Czterometrowe postaci Chrystusa, Marii i św. Jana oraz 10-metrowy krzyż zostały wykonane w 1517 roku.

Przy Zakrystii znajduje się rekonstrukcja słynnego zegara astronomicznego z lat 1464-1470, dzieło H. Duringera z Torunia. Dwunastometrowy zegar pokazuje godziny, fazy księżyca i znaki zodiaku.

Najcenniejszym dziełem związanym z kościołem Mariackim jest obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, to w tej świątyni przez lata dzieło mistrza można było podziwiać. Dziś oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a na ścianach trzywieżowej kaplicy św. Rajnolda znajduje się jego kopia.

Na lewo od głównego wejścia znajdują się schody prowadzące na szczyt 78-metrowej wieży, skąd za niewielką opłatą można obejrzeć przepiękną panoramę Gdańska.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

muzeum na Pętli Żuławskiej


Żuławski Park Historyczny

Westerplatte

Twierdza Wisłoujście

Partnerzy witryny Pętla Żuław