Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Ratusz Głównego Miasta

Pętla Żuławska - Muzeum
  • Muzeum


Ratusz Głównego Miasta  - informacje

Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, zlokalizowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Jej sylwetka zdecydowanie dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego części miasta.

Początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego Głównym Miastem. Powstanie pierwszej budowli szacuję się na 1 połowę XIV wieku, w latach 1379-1782 został on rozbudowany przez mistrza murarskiego Heinricha Ungeradina. Rozwój miasta w XV i XVI w skutkował kolejnymi przebudowaniami Ratusza.

Do 1921 r. Ratusz był siedzibą władz miejskich.

Druga wojna światowa zapisała się okrutnie w historii cennego zabytku, tak jak wielu innych w polsce. W marcu 1945 roku pożar strawił hełm wieży oraz drewniane stropy, a podczas szturmu Armii Czerwonej dodatkowo mury ucierpiały od pocisków i bomb. Budynek nie nadawał się do odbudowy i został zakwalifikowany do rozbiórki, ostatecznie udało się go uratować. Po wielu latach ciężkich prac 2 kwietnia 1970 roku odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę Muzeum Historii Miasta Gdańska.

Warto odwiedzić muzeum aby zobaczyć odrestaurowane sale ratusza, z galerii widokowej wieży rozprzestrzenia się przepiękna panorama Gdańska.

Źródło: Muzeum Gdańska.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

muzeum na Pętli Żuławskiej


Żuławski Park Historyczny

Westerplatte

Twierdza Wisłoujście

Partnerzy witryny Pętla Żuław