Czartery jachtów na Pętli Żuławskiej

Śluza Rakowiec

Pętla Żuławska - Śluzy
  • Śluzy


Śluza Rakowiec  - informacje

Śluza w Rakowcu zlokalizowana jest na 23+950 Km. rzeki Nogat, jest typową śluzą kaskady Nogatu, została wybudowana w latach 1914 – 1916 w ramach projektu tzw. kanalizacji Nogatu.  Projekt kanalizacji Nogatu zakładał przystosowanie rzeki Nogat do żeglugi dla statków o nośności 400 ton, długości do 55 m. oraz zanurzeniu do 1.6 m. W ramach projektu na rzece Nogat wybudowano trzy bliźniacze stopnie wodne w Rakowcu, Michałowie oraz Szonowie. W latach trzydziestych ubiegłego wieku w Rakowcu wybudowano elektrownie wodną.

Stopień wodny w Rakowcu składa się z następujących obiektów:

  1. Zapora ziemna
  2. Śluza komorowa,
  3. Jaz z przepławką dla ryb,
  4. Elektrowni wodnej o mocy 0,54MW.

Zapora ziemna w Rakowcu ma długość 160 metrów, szerokość korony wynosi 5.5 metra.

Jaz w Rakowcu usytuowany jest w korpusie zapory ziemnej, w poprzek rzeki Nogat. Płynąc od strony centrum Malborka jaz znajduje się na lewo od śluzy. Jaz w Rakowcu wykonany jest w konstrukcji betonowej, z dwoma światłami, każde z podwójnymi stalowymi zasówami. Głównym jego zadaniem jest utrzymywanie poziomu stanowiska górnego śluzy. Przepławka dla ryb znajduje się z prawej strony jazu.

Śluza Rakowiec jest typową śluzą komorową, w konstrukcji betonowej, ściany komory śluzy wykończone są cegłą klinkierową.  Komora śluzy jest napełniana i opróżniana wodą za pośrednictwem kanałów obiegowych. Kanały zamykane są zasówami o napędzie ręcznym. Śluza posiada dwuskrzydłowe wrota obsługiwane ręcznie, dokładnie w takim sam sposób jak otwierali je w latach trzydziestych dawni pracownicy obsługi śluzy. Nad wrotami znajdują się kładki komunikacyjne umożliwiające przedostanie się na drugi brzeg.

Długość użytkowa komory wynosi 56,64 metry, szerokość użytkowa 9,60, długość całkowita śluzy wynosi 77,40 metra, różnica poziomów wynosi 2.85 metra i jest największa na Nogacie. Przed wrotami śluzy, od strony północnej i południowej  znajduje się awanport z dalbami, przy których można zacumować w oczekiwaniu na śluzowanie. Wrota śluzy znajdują się przy wschodnim brzegu rzeki Nogat, zalecany jest kontakt telefoniczny przed przybyciem na obiekt, najlepiej zadzwonić około 10-15 minut wcześniej, jeżeli nie będzie żadnych jednostek w komorze, wrota powinny być otwarte.

Podczas śluzowanie należy używać odbijacze burtowe.


Chcesz być informowany o wydarzeniach, promocjach ?
Zapisz się na nasz Newsletter.

Śluzy na Pętli Żuławskiej


Wrota przeciwpowodziowe w Bielniku

Śluza w Białej Górze

Śluza Szonowo

Partnerzy witryny Pętla Żuław